„Isten nevében megkezdtük az ásatást!” – Garády Sándor emlékkiállítás

V. ker., Volt Angol Királynő szálloda
1940, 1943
Az egykori Angol királynő szálló – Apáczai Csere János u. 7. – Türr István u. – Deák Ferenc utca 1.

Az Angol Királynő szálloda Pest egyik leghíresebb szállója volt a 19. században. Az egykori Mária Valéria utca (ma Apáczai Csere János utca), Türr István utca és Deák Ferenc utca találkozásánál állt szállodát 1916-ban zárták be, az 1940-es években bontásra ítélték. Garády Sándornak két alkalommal volt lehetősége kutatásokat végezni a pinceszinten, először 1940. január 17. és február 7. között, majd 1943. április 12. és 29. között.

1940-ben a legfontosabb eredménye a vegyes falazású, középkorinak meghatározott falak előkerülése volt, amiket a régi pesti városfal egyik rondellájához tartozónak vélt. Ezt a hipotézist az 1970-es években az ezen a környéken kutató Irásné Melis Katalin is elképzelhetőnek tartotta. 1940 telén sajnos a munkálatokat a beálló kemény fagy és havazás ellehetetlenítette, ugyanebben az évben tavasszal még kétszer végzett Garády megfigyelést a telken.

1943-ban ismét visszatért, ekkor négy oszlop maradványai kerültek elő, illetve kutatóárkokat nyitott, amelyekből 14. századi fazék aljtöredéke, középkori és török kori kályhaszemtöredékek, török talpastál maradványa bukkant elő, illetve egy 18. századi, ornamentális díszítésű, réz tárgy. (GO)

Garády Sándor naplóbejegyzései az ásatási mindennapokról: 1940. január 23. „Munkások ugyanazok. Lámpás és szerszám hiányában a munkát reggel beszüntettük. Az emberek az Egyetem utcában fát vágnak és havat lapátolnak.” – Ebben az időben a Székesfővárosi Múzeum Ásatási Intézetének székhelye, akikkel Garády Sándor együtt dolgozott, az egykori Károlyi Palotában, az Egyetem utca 6. szám alatt volt. (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A pincealapozás során előkerült 4 oszlop helyszínrajza (1943) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

1943. május 12-i bejegyzés az előkerült leletekről Garády Sándor naplójából, egy tálka alakú kályhaszem rajzával (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A telken az 1960-as években az új szálloda építésekor előkerült közép- vagy törökkori fal részlete.

Az 1960-as évek feltárásán előkerült kályhaszem (fotó: Bakos Margit)

Szürke, négyzetes tál alakú kályhaszem, középkor (fotó: Keppel Ákos)