„Isten nevében megkezdtük az ásatást!” – Garády Sándor emlékkiállítás

III. ker., Az Aquincum-Brigetio diagonális út és a Testvérhegyi villa
1934–1935

Garády Sándor 1934–1935 során végzett feltárásokat a külső Bécsi út mentén, 1934-ben az akkori 20635-20639 helyrajzi számú telkeken (ez nagyjából a mai Bécsi út – Lestyán utca – Lángliliom utca – Kocsis Sándor út álta határolt területnek felel meg) az Aquincum – Brigetio diagonális út több szakaszát sikerült azonosítania. A változó – 6–12 m szélességű – útnak több rétegét is dokumentálta, megfigyelései nyomán kiderült, hogy az utat a középkorban is tovább használták, neve az esztergomi nagy útként (magna via Strigoniensis) fordul elő a középkori oklevelekben. Feltárásainak eredményeit 2002–2003-ban sikerült hitelesítenie a Budapesti Történeti Múzeum munkatársainak: a Lángliliom utcai lakópark építését megelőzően végzett megelőző régészeti kutatások során az út hét kövezett rétegét sikerült azonosítani a Kr. u. 2. század eleje és a 18. század között. Garády Sándor 1935-ben az út további szakaszait kutatva nyitott árkokat az Óbudai temető akkor még nagyobb, üres területrészein. Az itt előkerült 8–12 méter széles és 20 méter hosszan követhető útrészlet legnagyobb valószínűséggel szintén az északnyugat – délkeleti irányú, diagonális út része lehetett és összefüggésbe hozható a Kuzsinszky Bálint által a temető főbejáratával szemben, a Pomázi út déli oldalán talált 4 darab mérföldkővel és az ott 10 méter hosszan feltárt útszakasszal. A mai Bécsi út elődjének tekinthető út egyes rétegeiről az 1934–1935, valamint a 2002–2003-as évek régészeti feltárásai során római és középkori érmek, római kori kocsialkatrészek, viseleti elemek (pl. ruhakapcsolótűk), illetve egy középkori lándzsacsúcs került elő.

1934-ben az egykori Leopold (más néven Lepold, korábban Demján) téglagyár területén és az attól északnyugatra eső, a Testvérhegy oldalában akkor 20024-20029 hrsz.-ú telkeken (jelenlegi Lángliliom utcai lakópark nyugati oldala) Garády Sándor által végzett feltárások során a hegyoldalon három épület maradványait találta meg, illetve dél felé, az épületcsoport szomszédságában római kori sírokat, köztük egy bizonyos Bithinia Severa nevű hölgy felirattal és szoborral is díszített sírkertjét. A valószínűleg helyi lakosok temetőjének egy további sírja – az elhunyt hölgy férjéé – már korábban előkerült ugyanitt. A lakó- és gazdasági épületekből álló és a Kr. u. 2–3. századra keltezhető együttes további részletei 2003–2006-ban kerültek elő. Ezek vélhetően vagy egy nagyobb épületkomplexum, vagy pedig egy több épületből álló elővárosi település részei lehettek Aquincum territóriumán. Az erős erózió sajnos jelentősen roncsolta a küszöbkövekkel és öntött padlóval is rendelkező épület helyiségeit. Az épületmaradványok a legutóbbi kutatások után visszatemetésre kerültek. (LO)

Az ún. diagonális út egyik római kori rétege, keréknyomokkal (Fotó: Láng Orsolya) (BTM Ókortörténeti Főosztály Fotótár)

Leágazás az ún. diagonális útról, újkori útréteggel és keréknyomokkal (Fotó: Láng Orsolya) (BTM Ókortörténeti Főosztály Fotótár)

Sírmellékletek az ún. diagonális út menti sírból, Kr.u. 3. század (Fotó: Komjáthy Péter) (BTM Ókortörténeti Főosztály Fotótár)

Ún. trieri igés pohár és színes üvegpasztagyöngy egy, az ún. diagonális út menti sírból. késő római kor (Fotó: Komjáthy Péter) (BTM Ókortörténeti Főosztály Fotótár)

Az ásatás egy részletének helyszínrajzi vázlata Garády naplójából (1934) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A feltáráson előkerült római érmék Garády Sándor által készített rajza a naplóból (1934) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A feltárás során előkerült római sír [bekerített sír?] feliratának átirata Garády naplójában (1934) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

Helyszínrajzi vázlat az óbudai temető, Leopold téglagyár és környéke feltárási eredményeiről (készítette: Garády Sándor) (BTM Középkori Főosztály Rajztár)

Római és középkori út metszete az óbudai temetőben, valamint a Leopold téglagyár területén és annak környékén (készítette: Garády Sándor) (BTM Középkori Főosztály Rajztár)

A testvérhegyi dülőben feltárt római villaépületek helyszínrajza (készítette: Garády Sándor) (BTM Középkori Főosztály Rajztár)

A Testvérhegyi dűlőben 1934-ben végzett feltárások helyszínrajza (készítette: Garády Sándor) (BTM Középkori Főosztály Rajztár)

A Leopold-féle téglagyár (fotó: Petrás János) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)