„Isten nevében megkezdtük az ásatást!” – Garády Sándor emlékkiállítás

I. ker., Hunfalvy utca 8.
1940

1940 április 24. és július 27. között, más terepi munka mellett a Hunfalvy utca 8. szám alatti ház alapozásánál végzett Garády Sándor kutatásokat. A területen nagyjából 2 méter mélységben út maradványa került elő, felső rétegében egyéb faragványok mellett egy gótikus tagozattal ellátott kőfaragvány is napvilágra került. Garády az utat a 15–16. század idejére keltezte az előkerült leletanyagok alapján (pl. osztrák perembélyeges kerámia). A telken végzett kutatások során falmaradvány is előbukkant, ez alatt pedig egy kút, valamint egy emésztőgödör is előkerült. Feltárásuk során az objektumokban intakt famaradványok is napvilágra kerültek, amelyek a szerkezetük kialakításáról árulnak el többet. A fenékbélyeges edénytöredékek is tartalmazó leletanyag a 13–14. századtól egészen a török korig keltezhető, főként az utóbbi korszak volt dominánsabb.

A telken később, 1986-ban Bencze Zoltán végzett leletmentő feltárást, amely során szintén középkori út-, fal-, valamint egy török kori kemence maradványai kerültek elő.

Noha a Hunfalvy 8. szám alatt végzett Garády Sándor régészeti kutatásokat, naplójában külön szerepel egy bejegyzés a Hunfalvy utcából, házszám nélkül: e szerint török kori edények és kályhaszemek töredékei kerültek elő földmunka végzése közben. (FÁ)

A feltárás felszínrajza, ezen az I. gödör „Fenékbélyeges cserepek gödre”, míg a II. gödör „Török edények gödre” névvel van feltüntetve (1940) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A Hunfalvy utca 8. feltárásakor előkerült út metszetrajza és rétegleírása (1940) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

Középkori út feltárás után a telek keleti oldalán (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

Törökkori kút és tárológödör nyugatról nézve (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

Feketére égetett, csigavonallal díszített, alján kereszt alakú fenékbélyeggel ellátott fazék, 13. század – belsejében a korai leltározáskor az edényre nagybetűkkel beírt lelőhely névvel (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos)

Szürkére égetett, kívül bekarcolt és benyomott díszítéssel ellátott korsó nyakának töredéke, 16–17. század (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos)

Csontfehérre égetett, a gombnál repedezett, kívül aranysárga mázzal bevont fedő, 16–17. század (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos)