„Isten nevében megkezdtük az ásatást!” – Garády Sándor emlékkiállítás

I. ker., Csalogány utca 12.
1941

1941 decemberében Garády Sándor 3,6 méter mélységben egy kőládasírt talált, amelybe egy gyermeket temettek melléklet nélkül. 1942 áprilisában tőle 2,1 méterre egy másik, díszített szarkofág került elő, ebbe egy férfit helyeztek végső nyugalomra. A szarkofág oldalán, az ún. Noricum–pannoniai volutával keretezett mező két szélén meztelen, szárnyas Erósokat ábrázoltak. A bal oldali alak felemelt fáklyát tart, míg a jobb oldali leeresztett, az élet elmúlását jelképező fáklyával áll. A Kr. u. 3. század első felében készült szarkofág tetejét egy kőlappal fedték le, így másodlagosan használhatták fel. Erre utal a mélység is, hiszen feltehetően már nem a felszínre helyezték, ahol látszott a díszített oldal. Sajnos mivel fotót nem közöltek róla, az akkori nyilvántartás pontatlansága miatt csak kizárásos alapon sejthetjük, hogy a mellékelt fotó az itt előkerült szarkofágot ábrázolja.

Az ide tervezett épület alapgödreinek egyikében középkori falmaradványok, továbbá kerámiatöredékek kerültek elő, valamint egy Garády által román korra keltezett faragvány volt azonosítható. A feltárt falmaradványok minden bizonnyal egy pince falai voltak, ami valószínűleg egy középkori lakóház része lehetett, ami az út mentén, arra merőlegesen egykor itt elhelyezkedő telken állhatott. (FÁ–NA)

A Csalogány utca 12. számú telek hátsó részén előkerült újkori pince alaprajza és leírása (1942) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A Csalogány utca 12. számú telken korábban állt ház bontásakor előkerült, 1730-ból vagy 1736-ból származó újkori határkő rajza és leírása Garády naplójából (1942) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A Csalogány utca 12. számú telken előkerült középkori falakról színezett alaprajzi vázlat és szöveges leírás Garády Sándor naplójából (1942) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A feltárás során előkerült középkori oszlopfő rajza Garády naplójából (1942) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A Málna utcai utólag azonosított szarkofág (ltsz. 86.11.9). (BTM Ókortörténeti Főosztály Kőtár) (fotó: Ortolf Harl 2006)

Sárgára égetett, a vállon két barázdával díszített, részben olajzöld mázas kancsó, 16–17. század (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos)