„Isten nevében megkezdtük az ásatást!” – Garády Sándor emlékkiállítás

V. ker., Bástya utca 8–10.
1940

1940 augusztusában a Budapest V. (korábban IV.) kerület, Bástya utca 8–10. számú telken, egy lebontott ház helyén végzett feltárás során egy 18. századi pince és egy emésztőgödör mellett középkori hulladéktároló gödrök kerültek elő, vegyes, középkori és török kori kerámiával keltezve. A feltárt leletanyag egy része Árpád-kori volt: a két fenékbélyeges, bekarcolt csigavonallal, illetve fogaskerékmintával díszített fazék a környéken több részletben azonosított Szenterzsébet falu hagyatékához tartozhatott. Néhány edénytöredék a késő középkorra, a 14. illetve a 15. századra keltezhető: a már finomabb anyagú, jobban kidolgozott edényeket akkor használhatták, amikor a már Szentfalvaként nevezett települést még nem vonta falai mögé az egyre növekvő Pest városa.

A török korban a terület már Pest késő középkori, a mai utca túloldán futó városfalán belül volt. A korszak leletei között mázas tálka és kancsó, különböző típusú kályhaszemek, üveg tálacska és palack töredéke, egy bronz gyertyatartó részlete, vaskengyel, és egy ezüst, egymásba fonódó leveles indákkal díszített tőrhüvelyvég is fellelhető. (TA)

A Bástya utca 8–10. helyszínrajza a lebontott és az újonnan építendő ház körvonalával (1940) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A feltárás során előkerült kengyel rajza a naplóból (1940) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

Egy szemétgödör leírása, leletanyagának meghatározása és metszetének vázlata Garády Sándor naplójából (1940) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

Vékony ezüstlemezből készült tőrhüvely, a borítás palástját vésett arabeszk díszítésel látták el, törökkor (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos)

Körtealakú kovácsoltvas kengyel ívelt talpvassal, törökkor (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos) – ez az a kengyel, amit Garády lerajzolt naplójába az előkerülésekor