I. ker., Bugát utca
1939
Garády Sándor 1939-ben végzett feltárást a Bugát utcában, a Várhegy nyugati oldalában. A munkálatok során kisméretű, egyhajós templom került elő, amely a hatszög három oldalával záródó apszissal rendelkezett.
Az ásatás során – ha nem is a teljes mélységig feltárva – a templom alapfalainak legnagyobb része felszínre került, legmagasabban a szentély fala maradt fenn. A megtalált támpillérek alapján Garády arra következtetett, hogy a templom boltozva lehetett. A templom délnyugati sarkának alapjait valószínűleg a 18–19. században, a Várhegy lejtőjének megcsúszását akadályozó támfal építésekor bonthatták el. A 16–17. századi metszeteken ez a templom már nem fedezhető fel, amely azt sejteti, hogy ekkor az épület már nem állt, illetve ha állt is, nem eredeti funkciójában használták. Ezt támasztja alá a templom belsejébe feltárt törökkori szemétgödör, illetve az a fából készült vízvezeték is, amely végigfutott a templomhajó teljes hosszán.
Garády a jeruzsálemi Szent Lázár lovagrend kórházához tartozó templommal hozta összefüggésbe az előkerült romokat, napjainkban azonban inkább a középkorban itt húzódó Logod falu plébániatemplomaként azonosítják az épületet. (ME)
Csontszínűre égetett agyag, bepréselt virágmintával és bélyeggel, domborműves koszorúval és barna domború virággal díszített zöld mázzal bevont kályhacsempe töredéke, egyik sarkában kőfaragójelre hasonlító bekarcolt jelzés, 15–16. század (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos)