„Isten nevében megkezdtük az ásatást!” – Garády Sándor emlékkiállítás

XII. ker., Béla király út 2a., Városkút
1937

Garády ásatásai során sikerült feltárnia a Svábhegyen a középkorban épített Városkút felső és alsó forrásgyűjtő tárolóját és az ezekhez tartozó fa, kerámia és vas vízvezeték csöveket. Ezekkel kapcsolatban azt sikerült megállapítani, hogy a felső gyűjtőtároló nagy részben a 15. században, Mátyás király uralkodása idején készült. A várba vezető facsövekről, amelyekkel a forrásvizet vezették a palota szökőkútjaiba, Bonfini is megemlékezett Rerum Hungaricarum decades című művében. A kerámiából készült csövek szintén középkori eredetűek, míg a vascsöveket a 19. században használhatták. A feltárás során Hunyadi Mátyás kori dénár, török akcse, és még sok, későbbi korból származó pénz került elő. Az ásatás eredményeiről írva a középkori emlékeken kívül „neolithkori, római- és népvándorláskori” nyomokról tett említést, amelyek közt leírása szerint „…az őskort cserepek, kova és csontszerszámok, a kelta-római kort 5 db érem és cserépedény töredékek képviselik.” A BTM gyűjteményeiben fellelhető kevés innen származó lelet alapján azonban már csak a kelta és római kori jelenlét régészeti adatait tudjuk igazolni. Joggal feltételezhetjük ugyanakkor a Garády Sándor által talált őskori leletek alapján az itt lévő források több ezer évre visszanyúló ismertségét és használatát. (TFM–VL)

„A svábhegy-városkúti ásatásoknál előkerült ujabbkori érmek jegyzéke” című kézzel írt lista részlete (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

Augusztus 11-én a feltárás megkezdéséről szóló bejegyzés (1937) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A forrásház alaprajza és homlokzati rajza Garády naplójában (1937) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

1937. augusztus 25.: „Egy auto az országútról beleszaladt a kutatóárokba. Kiemeltettem.” – az ásatás korabeli mindennapinak nem nevezhető eseményeinek rögzítése Garády naplójában (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A kútháztól északkeletre húzott kutatóárkok és az itt feltárt falak, valamint égett vízvezetékcsövek maradványának alaprajza (1937) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A kútház egyik oldalán húzott kutatárkok és feltárt falak felmérése Garády naplójából (1937) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A kútházban mért vízmélységi adatok Garády naplójában (1937) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A feltárás magassági mérési adatainak listája (1937) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A kútház alsó folyosójának hosszanti metszetrajza a forrásfoglalattal Garády naplójából (1937) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

A Városkút iszapfogó medencéinek alaprajza Garády naplójából (1937) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

Garády Sándor a feltárások közben a környékbeli lakosoktól hallott helyi legendákat is lejegyezte (1937) (BTM Adattár Hagyatéki gyűjtemény)

Forrás a Városkútnál (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

A Városkút épületének és forrásának hosszmetszete (BTM Középkori Főosztály Rajztár)

A Városkút épületének alaprajza (BTM Középkori Főosztály Rajztár)

A svábhegyi Városkút feltárásakor előkerült kőfaragványok (BTM Középkori Főosztály Rajztár)

A Városkút forrásháza (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

A Városkút feltárásakor a forrásházon kívül előkerült épületmaradványok az kutatóárokban (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

Középkori téglacsatorna feltárás után észak felől fotózva (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

A forrásház előtt feltárt kút keletről (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

A Városkút felső folyosója a bejárónyílás felől (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

A Városkút felső folyosójának kamrája az iszapfogómedencékkel (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

Agyag csővezeték özv. kisbáni Kiss Ferencné telkén NY-ról. (Óra utca 10/B) (fotó: Petrás István) (BTM Középkori Főosztály Fotótár)

Arányi Lajos rajza a városkúti kőfaragványokról.

Arányi Lajos rajza a városkúti kőfaragványokról.

Vízvezeték csövek, Óbuda és Váralja utcai leletek.

Szürkére égetett, a vállán öt körülfutó bordával díszített fazéktöredék, 11. század; Szürkére égetett, a vállán 3 barázdával és hullámvonallal díszített fazéktöredék, 11. század; Kívül szürkére, belül szürkésbarnára égetett, hullámosan barázdált díszítésű fazéktöredék 11. század Árpád-kor (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos)

Vas (?) olló, 19. század (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos)

Ezüst pipakupak virágos kidomborodó díszítéssel és virágkehely alakú áttört nyílásokkal, 18–19. század (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Keppel Ákos)

Kapubéllet madarakkal díszített fejezeti zónája, édesvízi mészkő, 13. század eleje (BTM Középkori Főosztály Régészeti Gyűjteménye) (fotó: Tihanyi Bence)